Exe Dosyası Mac’te Nasıl Açılır 2020

Verileriniz güvenli ve emniyetli bir şekilde aktarıldıktan sonra, Windows’tan macOS’a geçiş çoğunlukla çocuk oyuncağıdır! Ancak, genel bilgi işleminiz için Windows’a özel uygulamalara alışkın olabilirsiniz. 

Birkaç seçenek var. WineBottler (ücretsiz) ve CrossOver Mac (makul fiyatlı) gibi öykünme katmanları , birçok Windows uygulamasını tam kurulum olmadan macOS altında çalışması için kandırabilir! Dikkat çekici bir şekilde, bunu çok az veya hiç teknik bilgi olmadan da yapıyorlar. Bu bir tak ve çalıştır meselesi ve karmaşık teknolojinin günlük kullanıcılar için basitleştirilmesinin harika bir örneğidir.

Bu kılavuzda, PictBear ve Notepad ++ adlı bir PaintDotNet alternatifini güvenilir bir şekilde çalıştırmak için CrossOver Mac’in nasıl kullanılacağını öğreneceksiniz. Umarım bu kılavuzun sonunda, istediğiniz Windows uygulamalarını kendi başınıza Mac’inize yükleyebileceksiniz !

Not: Bu çözümü kullanarak çalışmayacak bazı Windows uygulamaları vardır. Mac’te PaintDotNet gibi bir uygulamayı Boot Camp veya bir sanallaştırma uygulaması altında Windows’u yüklemeden çalıştırmak imkansızdır. PaintDotNet, çalışması için büyük ölçüde sistem dosyalarına ve çerçevelerine dayanan bir tür Windows uygulamasıdır. Ne yazık ki, bunun gibi uygulamalar veya çok büyük ve karmaşık uygulamalar CrossOver Mac gibi bir emülatör altında çalışmakta zorlanacak.

Başlamadan Önce

Başlamadan önce WineBottler hakkında bir not. Ücretsiz bir alternatif olarak, onu denemeye çekilmeniz çok doğal. Ne yazık ki WineBottler’in performansı çok kuvvetli. Uygulama kataloğu daha küçüktür, çok eski yazılımlar içerir ve kullandığınızda çoğu uygulama çalışmaz.

Bu nedenle, bu kılavuz CrossOver Mac hakkındadır. Uygulamanın 14 günlük ücretsiz deneme süresi vardır ve lisanslar uygun fiyatlı 29,95 USD’den başlar. Denemek için hiçbir şey ödemenize gerek yok. Ayrıca macOS Catalina ile tamamen uyumludur.

Crossover Mac nasıl kullanılır

CrossOver Mac’i kurmak ve kullanmak temel bilgisayar okuryazarlığından biraz daha fazlasını gerektirir. Bir .zip dosyasını açabilir ve bazı talimatları uygulayabilirseniz, gitmekte fayda var.

1. CodeWeavers’ın web sitesine gidin ve CrossOver Mac’in deneme sürümünü indirin.

2. CrossOver Mac yükleyicisini çıkarmak için indirdiğiniz .zip dosyasına çift tıklayın.

3. Yazılımı kurmak için CrossOver uygulamasına çift tıklayın. MacOS tarafından istenirse, Aç’ı seçin ve ekrandaki talimatları izleyerek devam edin.

4. Aşağıdaki kurulum, fırlatma CrossOver Mac basıp deneyin ne zaman istenir:

Bu kadar! CrossOver Mac uygulaması açılacaktır.

CrossOver Mac’i kullanma

Yolculuk, yukarıda gösterilen basit pencereden başlar. Büyük bir Windows Uygulaması Yükle düğmesini seçin.

Bir sonraki pencere görünecektir. Her Zaman Güncelle düğmesini seçin ve biraz bekleyin. Uygulama, güncelleme bittiğinde size haber verecektir.

Ardından, metin giriş alanına yüklemek istediğiniz uygulamanın adını yazın. Veya CrossOver Mac ile çalıştığı bilinen birçok uygulamayı içeren uygulama kataloğuna tıklayın. Seçiminizi yaptıktan sonra Devam’ı seçin .

Uygulama yüklenmeye başlayacaktır. Uygulamaya bağlı olarak, tipik bir Windows benzeri yükleyici görebilirsiniz. Ekrandaki yönergeleri takip edin.

Kurulum tamamlandığında Bitti öğesini seçin .

Ardından, aşağıdaki pencereyi göreceksiniz. 

CrossOver Mac terminolojisinde, yüklediğiniz Windows uygulamalarına “Şişeler” denir. Uygulama Wine Windows öykünme katmanını kullandığından, bu yanak dilidir. Ardından, PictBear simgesine çift tıklayın ve uygulama başlayacaktır. Kolaydı!

Windows Uygulamaları Nasıl Açılır

PictBear’ı veya gelecekte yükleyeceğiniz başka bir uygulamayı açmak istediğinizde, önce CrossOver Mac’i açmalısınız. Ardından, uygulamanın Şişesini seçin ve simgesine çift tıklayın. İşte bir MacBook Pro’da çalışan PictBear:

Windows uygulamalarını yükleme

Örneğin, Notepad ++ yüklemek aynı şekilde çalışır. CrossOver Mac’i açın ve Windows Uygulaması Yükle düğmesini seçin. Metin giriş kutusuna Notepad ++ veya uygulamanızın adını yazın. Bunun için bir yükleyici hazırsa, aramanızda şu şekilde görünecektir:

Devam’ı seçin ve ekrandaki talimatları izleyin. Süreç PictBear için olduğu gibi tamamen aynı.

Uygulamanız için bir yükleyici hazır değilse, CrossOver Mac altında çalışmayabilir. Ancak yine de deneyebilirsiniz!

1. Uygulamanın yükleyicisini ( yürütülebilir bir dosya ) indirin.

2. Yukarıdaki Yükleyiciyi Seç sekmesine tıklayın ve CrossOver Mac’i konumuna getirin.

3. Ekrandaki talimatları izleyin.

Windows uygulamalarını silme

Belki CrossOver Mac ile yüklediğiniz uygulama beklentilerinizi karşılamadı veya daha iyi bir alternatif buldunuz. İşte ondan nasıl kurtulacağınız:

1. CrossOver Mac’i açın.

2. Uygulamanın Şişesini Komut tuşuna basarak tıklayın.

3. <Uygulama adını> Sil’i seçin .

Bu kadar! Umarım bu kılavuz, Mac’e geçişinizi daha da kolaylaştırır.

Mac’inizde Windows uygulamalarını çalıştırmak için CrossOver Mac kullanmayı hiç denediniz mi? Bunu başka bir çözüm kullanarak mı yaptınız? Aşağıdaki yorumlar bölümünde deneyimlerinizi bizimle paylaşın.

Yorum Ekle