iPhone Kurtarma Modu – Nasıl Başlatılır

iPhone’unuzdaki garip sorunu çözmek için genellikle basit bir yeniden başlatma yeterlidir. Ancak nadiren, yeniden başlatmaya zorlamanızı ve bunun yerine iPhone kurtarma moduna girmenizi gerektiren ciddi sorunlarla karşılaşacaksınız. 

Örneğin, başlangıçta takılan, sürekli bir önyükleme döngüsüne giren veya dokunmaya yanıt vermeyen bir iPhone’unuz olabilir . Zorla yeniden başlatma, yanıt vermeyen cihazı yeniden başlatmanıza yardımcı olur, ancak ekstra adıma geçmek ve kurtarma moduna girmek, sorunu tamamen çözme şansı da verir.

iPhone kurtarma modu size iki seçenek sunar. Verilerinizi olduğu gibi tutarken iPhone’unuzu en son iOS sürümüyle güncelleyebilirsiniz. Veya fabrika ayarlarına sıfırlamayı seçebilirsiniz. Yerel veya iCloud yedeklemeniz varsa, aygıtın tekrar normal şekilde çalışmaya başlaması durumunda verilerinizi de geri yükleyebilirsiniz.

Bununla birlikte, kurtarma moduna girmek bir yana bir iPhone’u yeniden başlatmaya zorlamak, işlem farklı iPhone modelleri arasında farklı olduğundan biraz kafa karıştırıcı olabilir. Aynı şey iPad için de geçerli. Önceden bazı temel hazırlıkları yapmalısınız.

iPhone veya iPad Kurtarma Moduna Nasıl Sokarsınız

Bir iPhone veya iPad’i yeniden başlatmaya zorlamak ve kurtarma moduna girmek için elinizde bir Mac veya PC olması gerekir. En iyisi iPhone veya iPad’inizin yerel bir yedeğine sahip olanı kullanmaktır, çünkü sonunda cihazı sıfırlayabilirsiniz. Aksi takdirde, kurtarma modu bir masaüstüne “güvenmenizi” gerektirmediğinden herhangi bir Mac veya PC yeterli olacaktır.

MacOS Catalina ve daha yeni sürümlerde, kurtarma modundayken iPhone veya iPad ile etkileşim kurmak için Finder uygulamasını kullanmanız gerekir. MacOS Mojave ve önceki sürümlerinde ve ayrıca Windows’ta iTunes’u kullanmanız gerekir. Bir PC kullanıyorsanız ve üzerinde iTunes yoksa, devam etmeden önce yükleyin .

Bununla birlikte, iPhone veya iPad’inizi USB aracılığıyla Mac veya PC’ye bağlayarak başlayın. Yalnızca USB-C bağlantı noktaları olan bir Mac’te USB-C – USB Adaptörü kullanmanız gerekebilir. Ardından Finder’ı veya iTunes’u açın. Artık hazırsınız ve Kurtarma Moduna girmeye hazırsınız.

Bir iPhone’u Yeniden Başlatmaya Zorlama ve Kurtarma Moduna Girme

İPhone modelinize bağlı olarak, yeniden başlatmaya zorlamak ve kurtarma moduna girmek için üç farklı yöntemden birini kullanmanız gerekir.

iPhone 8 Serisi, iPhone X ve Üstü

Face ID işlevine sahip tüm iPhone’ları (iPhone X gibi) ve Touch ID tabanlı iPhone SE’yi (2020) içeren iPhone 8 serisi ve sonraki modellerinde, yeniden başlatmaya ve giriş yapmaya zorlamak için üç düğmeden oluşan bir kombinasyon kullanmanız gerekir. kurtarma Modu. Bunlara aşağıdaki sırayla basın:

1. Sesi Aç düğmesine basın ve hemen bırakın . 

2. Sesi Kısma düğmesine basın ve hemen bırakın . 

3. Yan (Uyku / Uyanma) düğmesini basılı tutun . 

Birkaç saniye sonra ekran kararacak ve Apple logosu görünecektir. Kurtarma modu ekranını görene kadar tutmaya devam edin. Daha sonra Yan düğmeyi bırakabilirsiniz .

Yalnızca iPhone 7 Serisi

İPhone 7 ve iPhone 7 Plus, yeniden başlatmaya zorlamak ve kurtarma moduna girmek için iki düğmeli bir kombinasyon gerektirir. Sesi Kısma düğmesini ve Yan düğmeyi aynı anda basılı tutarak başlayın . 

Ekran kararırken ve Apple logosu görünürken her iki düğmeyi de basılı tutun. Kurtarma modu ekranını gördüğünüzde, her iki düğmeyi de bırakın.

iPhone 6s Serisi ve Daha Eski

İPhone 6s, iPhone 6s Plus ve daha eski iPhone modellerinde hem Ana Sayfa düğmesini hem de Yan / Üst düğmesini basılı tutmanız yeterlidir . 

Ekran kararmalı ve Apple logosu kısa süre sonra gelmelidir. Kurtarma modu ekranını görene kadar tutmaya devam edin. Daha sonra her iki düğmeyi de bırakabilirsiniz.

Bir iPad’i Yeniden Başlatmaya Zorlama ve Kurtarma Moduna Girme

Bir iPad’i yeniden başlatmaya zorlamak ve kurtarma moduna girmek istiyorsanız, aygıtınızda Ana Sayfa düğmesi olup olmamasına bağlı olarak iki yöntemden birini izlemelisiniz.

Ana Ekran Düğmesi Olmayan iPad’ler

İPad Pro (2018) ve daha yeni modeller gibi Ana Sayfa düğmesi olmayan iPad’lerde, yeniden başlatmaya zorlamak ve kurtarma moduna girmek için aşağıdaki düğmelere doğru sırayla basın:

1. Sesi Aç düğmesine basın ve hemen bırakın . 

2. Sesi Kısma düğmesine basın ve hemen bırakın . 

3. Üst (uyku / uyanma) düğmesini basılı tutun .

İPad gücü yeniden başlayıp kurtarma moduna girene kadar tutmaya devam edin. Daha sonra Üst düğmeyi bırakabilirsiniz .

Home Düğmesine Sahip iPad’ler

İPad Air (2019) gibi fiziksel bir Ana Sayfa düğmesi olan tüm iPad’lerde Ana Sayfa ve Üst düğmelerini aynı anda basılı tutun . 

Kurtarma modu ekranı ekranda görünene kadar her iki düğmeyi de basılı tutun. Daha sonra her iki düğmeyi de bırakabilirsiniz.

Kurtarma Modu Nasıl Kullanılır

İPhone veya iPad’inizde kurtarma moduna girdiğinizde, otomatik olarak Finder’da veya iTunes’da cihazı güncellemenizi veya geri yüklemenizi isteyen bir açılır bildirim göreceksiniz.

Önce iPhone veya iPad’inizi güncellemenizi öneririz. Güncelle’yi seçin ; Mac veya PC’niz, verilerinizi silmeden iOS veya iPadOS’in en son sürümünü indirmeye ve yüklemeye çalışacaktır. 

Cihazınız kurtarma modundan çıkarsa ve otomatik olarak yeniden başlarsa (bu, 15 dakika sonra gerçekleşir), indirme işleminin bitmesini bekleyin, kurtarma moduna yeniden girin ve tekrar Güncelle öğesini seçin .

Güncelleme başarısız olursa veya cihazınızı düzeltmezse, fabrika ayarlarına geri yüklemeniz gerekir. Bu, cihazdaki yerel olarak depolanan tüm belgeleri, fotoğrafları ve videoları da silecektir.

Ancak, daha sonra yerel veya iCloud yedeklemesiyle kaybolan verileri geri yüklemeyi seçebilirsiniz . Ayrıca iCloud ile eşzamanlanmış tüm verileri ( iCloud Fotoğrafları’nı etkinleştirdiyseniz fotoğraflarınız gibi ) veya üçüncü taraf bulut depolama hizmetlerini de geri alabilirsiniz. 

Devam etmek istiyorsanız, Geri Yükle’yi ve ardından Geri Yükle ve Güncelle’yi seçin .

Fikrinizi değiştirirseniz ve kurtarma modundan çıkmak isterseniz, cihazı Mac veya PC’nizden çıkararak başlayın. Ardından, ekran kararana kadar Yan / Üst düğmesini basılı tutun . Ekranda Apple logosunu görene kadar tekrar basılı tutun.

Kurtarma Modu Her Şeyi Düzeltmiyor

İPhone’unuzu veya iPad’inizi güncellemek veya geri yüklemek büyük olasılıkla cihazın yeniden çalışmasını sağlayacaktır. Bununla birlikte, kurtarma modu her sorunun sihirli değneği değildir. Nedeni donanımla ilgiliyse ve muhtemelen cihazda sorun varsa, en iyi seçeneğiniz yerel Genius Bar’dan randevu almaktır.

Yorum Ekle