Macbook iMessage Açık Ama Çalışmıyor

Apple ekosistemine girdikten sonra, inanılmaz (ve güvenli) bir anlık mesajlaşma deneyimi için iMessage gibisi yoktur . Ama özellikle Mac’te, biraz kararsız bir canavar olabilir. Kendinizi genellikle teslim edilmeyen mesajlar, oturum açma hataları ve bağlantı sorunları ile karşı karşıya bulabilirsiniz.

iMessage, Mac’te beklendiği gibi çalışmıyorsa, düzeltmenin birkaç yolu vardır. Aşağıdaki sorun giderme yöntemlerinden bazıları için iPhone’unuza ihtiyacınız olacak, bu yüzden başlamadan önce yakınınızda tuttuğunuzdan emin olun.

1. Çıkış Mesajlarını Zorlayın / Mac’i Yeniden Başlatın

Birkaç dakika önce iMessage’ı herhangi bir sorun olmadan kullanabilseydiniz, o zaman Mesajlar uygulamasını zorla bırakmak ve yeniden başlatmak yardımcı olabilir. Bunu yapmak için Apple menüsünü açın, Shift tuşunu basılı tutun ve Mesajlardan Çıkmaya Zorla’yı seçin . Ardından Mesajları yeniden başlatmayı deneyin.

Mac’inizi yeniden başlatmak, bir sistem çok uzun süre çalıştığında sıklıkla ortaya çıkan, uygulamayla ilgili çeşitli sorunları da çözebilir.

2. Apple Sistem Durumunu Kontrol Edin

iMessage, sunucu tarafında arızalarla karşılaşabilir. Genel olarak mesaj gönderme veya alma konusunda sorun yaşıyorsanız (veya iMessage’ı ilk kez kuruyorsanız oturum açma sorunları) Safari veya başka bir web tarayıcısını kullanarak Apple Sistem Durumu sayfasına gidin.

İMessage’ın yanındaki durumu kontrol edin . Hizmet kesintisi varsa kırmızı renkli bir nokta (bir notla birlikte) görmelisiniz. Bu durumda yapabileceğiniz en iyi şey, Apple sorunu çözene kadar birkaç saat beklemektir. Durum Kullanılabilir olarak değiştiğinde, iMessage’ı tekrar kullanmaya başlamanız gerekir.

3. iMessage Ayarlarını Kontrol Edin

Mac’teki Mesajlar uygulaması belirli kişilerden mesaj gönderemez veya alamazsa, iMessage ayarlarını kontrol etmeniz gerekir.

Bunu yapmak için menü çubuğunda Mesajlar’ı seçin (bunu görmüyorsanız Mesajlar uygulamasını açın) ve Tercihler’i seçin . Ardından, iMessage sekmesine geçin .

Mesajlar için Size ulaşılabilir bölümünü işaretleyin ve iMessage ile kullanmak istediğiniz tüm telefon numaralarını ve e-posta adreslerini etkinleştirin.

Yeni görüşmeler başlat altındaki telefon numarası veya e-posta adresi de iPhone’unuzdaki Ayarlar > Mesajlar > Gönder ve Al içinde bulunanla eşleşmelidir .

4. Mesajları Yeniden Gönderin

Bir iMessage kişisinin internet bağlantısı yoksa, mesajlarınız iletilemeyebilir. Yeniden denemek çok kolay. Teslim edilmeyen bir mesajın yanındaki kırmızı ünlem işaretini seçin ve Tekrar Dene’yi seçin .

Mesajı metin mesajı olarak göndermek için Metin Mesajı Olarak Gönder seçeneğini de seçebilirsiniz . Seçeneği görmüyorsanız, Kısa Mesaj Yönlendirme’yi etkinleştirmelisiniz. Bir sonraki sorun giderme ipucu size nasıl yapılacağını göstermelidir.

5. Kısa Mesaj İletmeyi Etkinleştirin

Herkes bir iPhone veya Mac kullanmaz. Bir kişi yeşil renkte görünürse, iletişim kurmak için normal metin mesajlarına güvenmeniz gerekir. Ancak, iPhone’unuzda Metin Mesajı Yönlendirme özelliğini etkinleştirmediyseniz, Mac’in Mesajlar uygulaması metin mesajı gönderemeyecektir. 

Bunu yapmak için iPhone Ayarlarınızı açın , Mesajlar’ı seçin, Metin Mesajı Yönlendirme’yi seçin ve ardından Mac’inizin Adının (Mac) yanındaki anahtarı açın .

İPhone’unuzun da aktif bir internet bağlantısı olmalıdır. Aksi takdirde, Mac’inizden gelen hiçbir metin mesajı iletilmez.

6. Oturumu Kapat ve Oturum Aç

İMessage hala Mac’inizde çalışmıyorsa ve teslim edilmeyen mesajlarla ilgili sorunlar yaşamaya devam ediyorsanız, oturumu kapatıp iMessage’a geri dönmek bunu düzeltmeye yardımcı olabilir.

Mesajlar’da Tercihler bölmesini açın ve iMessage sekmesini seçin . Ardından Oturumu Kapat’ı ve ardından onaylamak için Oturumu Kapat’ı tekrar seçin .

Devam edip iMessage’da tekrar oturum açabilseniz de, bunun yerine Mac’inizi yeniden başlatmanızı öneririz. Bunu yaptıktan sonra Mesajlar uygulamasını açın ve istendiğinde iMessage’da tekrar oturum açın.

7. iCloud’da Mesajları etkinleştirin

İMessage, Mac’iniz ile diğer Apple aygıtlarınız arasında eşitleme yapamıyor mu? İCloud’da Mesajların devre dışı bırakılması olası nedendir.

Mesajlar’da Tercihler bölmesini açın ve ardından iMessage sekmesini seçin . Ardından, iCloud’da Mesajları Etkinleştir’in yanındaki kutuyu işaretleyin .

İPhone’unuzu mesajlarınızı da senkronize edecek şekilde yapılandırmanız gerekir. Bunu yapmak için iOS aygıtınızda Ayarlar uygulamasını açın, Apple Kimliğinize dokunun, iCloud’a dokunun ve ardından Mesajlar’ın yanındaki anahtarı açın .

Mesajlarınızı cihazlar arasında senkronize etmek için çok fazla iCloud saklama alanı gerekir. Kontrol altında tutmak için önemsiz konuşmaları ve ekleri düzenli olarak silmek isteyebilirsiniz.

8. macOS’i güncelleyin

En son macOS güncellemeleri, genellikle Mesajlar da dahil olmak üzere çoğu yerel uygulamadaki bilinen hataları ve sorunları düzeltir. Mac’inizi bir süredir güncellemediyseniz, şimdi yapmayı deneyin.

Apple menüsünü açın ve Sistem Tercihleri’ni seçin . Mac’iniz için bekleyen güncellemeleri yüklemek için Yazılım Güncelleme’yi seçin .

9. Tarih ve Saati Kontrol Edin

Mac’inizde saat ve tarih yanlış ayarlanmışsa iMessage çalışmayabilir.

Her şeyin doğru olduğundan emin olmak için Sistem Tercihleri uygulamasını açın ve Tarih ve Saat’i seçin . Ardından, Tarihi ve Saati Otomatik Olarak Ayarla’nın yanındaki kutuyu işaretleyin . Zaten seçilmişse, kutunun işaretini kaldırın ve birkaç saniye içinde yeniden işaretleyin.

Ayrıca Saat Dilimi sekmesine geçebilir ve geçerli konumu kullanarak saat dilimini otomatik olarak ayarla seçeneğinin yanındaki kutuyu işaretleyebilirsiniz . Mac’inizi yeniden başlatın ve daha sonra iMessage’ı kullanmayı deneyin.

10. VPN’i devre dışı bırakın

Mac’inizde kurulu bir VPN (Sanal Özel Ağ) var mı? Bağlantıyı kesin ve iMessage’ı tekrar kullanmayı deneyin.

11. Wi-Fi Tercihlerini Sıfırlayın

Hala iMessage ile ilgili sorun yaşıyorsanız Wi-Fi ayarlarınızı sıfırlamayı deneyin. Bunu yapmak için Finder’ı açın ve Command + Shift + G tuşlarına basın . Ardından, aşağıdaki klasör yolunu yazın:

/ Library / Preferences / SystemConfiguration /

Git’i seçin . Görünen Finder penceresinde, aşağıdaki dosyaları seçin (hepsini göremeyebilirsiniz) ve bunların yedeklerini masaüstünde oluşturun. Ardından, orijinalleri Çöp Kutusuna taşıyın.

  • com.apple.airport.preferences.plist
  • com.apple.network.identification.plist
  • com.apple.network.eapolclient.configuration.plist
  • com.apple.wifi.message-tracer.plist
  • NetworkInterfaces.plist
  • Preferences.plist

Mac’inizi yeniden başlatın ve dosyaları otomatik olarak yeniden oluşturacaktır. Daha sonra iMessage’ın çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

12. DNS’yi değiştirin

Varsayılan DNS (Etki Alanı Adı Sistemi) sunucularını Google DNS gibi popüler bir hizmete geçirmek, iMessage bağlantı sorunlarının çözülmesine yardımcı olabilir.

1. Menü çubuğundaki Wi-Fi simgesini seçin ve Ağ Tercihlerini Aç’ı seçin .

2. Gelişmiş düğmesini seçin .

3. DNS sekmesine geçin .

4. Aşağıdakileri DNS sunucuları olarak ekleyin.

  • 8.8.8.8
  • 8.8.4.4

5. Tamam’ı ve Uygula’yı seçin .

13. NVRAM’ı sıfırlayın

NVRAM, belirli ayarları (saat diliminiz gibi) az miktarda bellekte depolar. Sıfırlamak, özellikle oturum açmada sorun yaşıyorsanız, iMessage’ın düzeltilmesine yardımcı olabilir. NVRAM sıfırlama kılavuzumuzu izlemenizi öneririz , ancak kısaca, işte nasıl çalıştığı.

Mac’inizi kapatarak başlayın. Ardından tekrar açın ve hemen Option + Command + P + R tuşlarını 20 saniye basılı tutun . Mac’iniz bir başlangıç ​​sesi çalıyorsa, zil sesini ikinci kez duyduğunuzda tuşları bırakın.

MacOS’ta başlattıktan sonra, Sistem Tercihleri uygulamasını açın ve Tarih ve Saat ayarlarını kontrol edin . Gerekirse ayarlamaları yapın ve ardından iMessage’ı kullanmayı deneyin.

Mesajlaşmaya Devam Edin

Mac’inizde iMessage ile ilgili herhangi bir sorunun altında yatan birçok neden olduğundan, sorunları çözmek için biraz zaman harcamanız gerekebilir. Her şey başarısız olursa, Mac’inizdeki önbelleği temizlemek de yardımcı olabilir.

Yorum Ekle