MacBook Sesli Ekran Kaydı Nasıl Yapılır?

Ekranınızda bir şey kaydetmek istediğinizde bir ekran görüntüsü alacaksınız . Ancak ekran görüntüleri her durumda çalışmaz. Bazen bir klip çekmeniz, bir öğretici film çekmeniz veya bir şeyi Mac’inizde olduğu gibi kaydetmeniz gerekebilir.

Neyse ki, Mac’lerin ekranınızda oynatılanların bir kısmını veya tamamını kaydetmenize ve kaydetmenize izin veren yerel bir ekran kayıt özelliği vardır. Ayrıca harici sesi veya mikrofonunuzdan gelen herhangi bir şeyi kaydedebilirsiniz.

Mac’te kaydı nasıl göstereceğinizi öğrenmek için takip edin.

MacOS Mojave’de Ekran Kaydı Aracını Kullanarak Mac’te Kayıt Nasıl Görüntülenir

MacOS’ta ekran kaydı aracını kullanarak tüm ekranınızı veya seçili bir bölümünü kaydedebilirsiniz. MacOS Mojave işletim sistemiyle birlikte gelen yeni özelliklerin bir parçası olarak ekran yakalama aracı Eylül 2018’de eklendi .

Bu araçla, hızlı erişim için ekran üzerindeki kontrolleri kullanarak ekranınızın videolarını yakalayabilirsiniz. Ayrıca bir zamanlayıcı ayarlayabilir ve ekran görüntülerini veya kayıtları nereye kaydedeceğinizi seçebilirsiniz.

Ekran yakalama aracına erişmek için , ekran görüntüsü araç çubuğunu açmak üzere klavyenizdeki Shift + Command + 5 tuşlarına basın . 

Araç çubuğunda, ekranınızın seçili bir bölümünü veya tüm ekranını kaydetmek veya hareketsiz görüntüler yakalamak için kullanabileceğiniz ekran üstü kontroller bulunur.

Ekran Yakalama Aracını Kullanarak Ekranınızın Bir Kısmı Nasıl Kaydedilir

 1. Ekran görüntüleri araç çubuğunda Seçilen Bölümü Kaydet simgesini seçin .
 1. Ardından, ekranınızın kaydetmek istediğiniz alanını seçmek için sürükleyin ve ardından ekranınızı kaydetmeye başlamak için ekrandaki kontrollerden Kaydet öğesini seçin .
 1. Kaydı bitirdiğinizde Command + Control + Esc tuşlarına basabilir veya menü çubuğundaki Durdur düğmesini seçebilirsiniz .
 2. Kaydınızın hareketli bir küçük resmi, ekranınızın sağ alt köşesinde görünecektir. Buradan kaydınızı açmak ve videoyu düzenlemek veya paylaşmak için küçük resme tıklayabilirsiniz. Ayrıca kaydı kaydetmek için küçük resmi sağa kaydırabilir veya videoyu farklı bir konuma taşımak için küçük resmi sürükleyebilirsiniz.
 1. Ekran görüntüleri araç çubuğundaki Seçenekler bölümünden değiştirebileceğiniz başka ayarlar da vardır . Bu ayarlar şunları içerir:
 • Kaydet , kayıtlarınızın otomatik olarak kaydedileceği konumu seçmenizi sağlar.
 • Bir öğretici veya rehber çekiyorsanız , sesinizi veya diğer sesleri ekran kaydınızla birlikte kaydetmek için Mikrofon’u seçebilirsiniz .
 • Zamanlayıcı seçeneği kaydetmek için tıklayın hemen sonra olabilir Kaydı, ya birkaç saniye başlamak için zaman seçmenize olanak verir.

Not : Videonuzu kaydederken ekranın farklı alanlarına tıkladığınızda işaretçinizin etrafında siyah bir daire görünmesini isteyip istemediğinizi seçebilirsiniz. Bunu yapmak için, etkinleştirmek için Fare İşaretçisini Göster (veya Tıklamaları) seçeneğini seçin.

Ekran Yakalama Aracını Kullanarak Tüm Ekranınızı Mac’te Nasıl Kaydedersiniz?

 1. Ekran görüntüleri araç çubuğunda Tüm Ekranı Kaydet düğmesini seçin .
 1. İşaretçiniz bir kameraya dönüştüğünde, kaydetmek istediğiniz ekrana tıklayın ve ardından kaydetmeye başlamak için ekrandaki kontrollerden Kaydet düğmesini seçin .
 1. Kaydı bitirdiğinizde Command + Control + Esc tuşlarına basabilir veya menü çubuğundaki Durdur düğmesini seçebilirsiniz .

Mac’iniz ekran kaydını “[saat] .mov’da Ekran Kaydı [tarih] olarak kaydeder. Dosya adını referans olarak adlandırmak istediğiniz şeyle değiştirebilirsiniz. Kayıt mevcut olduğunda düzenleme seçeneklerini (kırp, paylaş, kaydet) da kullanabilirsiniz.

Not : Kaydetmek için tıklamadan önce kaydı iptal etmek istiyorsanız , Escape (Esc) tuşunu kullanabilirsiniz .

Quicktime Player Kullanarak Tüm Ekranınızı Mac’te Kaydetme

Kullanım alanınız karmaşık filtreler, ek açıklamalar ve düzenleme içeriyorsa, ekranınızı Mac’e kaydetmek için QuickTime Player’ı kullanabilirsiniz. QuickTime Player, Mac’inizle birlikte ücretsiz olarak gelen kolay ve güvenilir bir ekran kaydedici ve video oynatıcıdır.

 1. QuickTime Player kullanarak ekranınızı kaydetmek için oynatıcıyı açın ve ardından Dosya> Yeni Ekran Kaydı öğesine tıklayın .
 1. Bir açılır ekran yakalama menüsü görünecektir. Açılır pencere, ekranınızı ve sesi Mac’e kaydetmenize olanak tanıyan seçenekler sunar. 
 1. Ekranınızın kaydetmek istediğiniz alanını seçin ve ardından ses eklemek için Kayıt düğmesinin yanındaki oktan bir mikrofon seçin .

Yerel ekran yakalama aracı gibi QuickTime Player, tıkladığınızda imlecinizin etrafında siyah bir daire göstermek için Kayıtta Fare Tıklamalarını Göster seçeneğini de sunar .

 1. Kaydı başlatmak için Kaydet düğmesini seçin . Ekranın bir bölümünü kaydetmek için, kaydetmek istediğiniz alanı seçmek üzere sürükleyin ve ardından seçilen alan içinde Kaydı Başlat seçeneğini seçin . Ayrıca tüm ekranı kaydetmeye başlamak için ekranda herhangi bir yere tıklayabilirsiniz.
 1. Kaydı bitirdiğinizde, kaydı durdurmak için Durdur düğmesini seçin veya Command + Control + Escape tuşlarına basın .

QuickTime Player, kaydı otomatik olarak açar ve videonuzu düzenlemek için kırpma, bölme, döndürme gibi video düzenleme araçlarını kullanabilirsiniz . Ayrıca videoyu oynatabilir veya paylaşabilir ve tercihlerinize bağlı olarak videoları bir formattan diğerine dönüştürmek için uygulamayı kullanabilirsiniz.

Not : QuickTime Player ekranınızı kaydetmenize izin verirken, DVD Player gibi pencerelerinde ekran kaydına izin vermeyen başka uygulamalar da vardır.

Yerleşik ekran yakalama aracı ve QuickTime Player bir ekran kaydedici aracında aradığınız her şeye sahip değilse, diğer üçüncü taraf araçlarını kullanabilirsiniz. Tam teşekküllü video düzenleyicilere sahip Mac için birkaç iyi, özellikli ekran kaydedici uygulaması vardır. Bu uygulamalar arasında Camtasia , SnagIt , ScreenFlow ve Movavi bulunur .

Mac’te Ekranınızı ve Sesi Nasıl Kaydedersiniz?

Yeni işe alımlar veya bir grup öğrenciye çevrimiçi eğitim verme gibi eğitim veya eğitim amaçlı olarak ekranınızı kaydetmek isteyebilirsiniz . Başkalarının söylemeniz gerekenleri kolayca anlamalarına yardımcı olmak için ekranınızı ve sesi Mac’e kaydedebilirsiniz.

Mac’lerin, sesli kaydı görüntülemek için kullanabileceğiniz özel bir aracı yoktur. Ancak, ekranınızda neler olduğunu anlatmak için önceki bölümde açıklandığı gibi yerel QuickTime Player’ı kullanabilirsiniz.

CleanShot X veya Dropshare gibi ekranınızı ses veya sesle kaydetmek için kullanabileceğiniz başka üçüncü taraf uygulamaları da vardır . Bu uygulamalar, profesyonel ekran kayıtları oluşturmanıza, gerektiğinde düzenlemenize ve paylaşmanıza olanak tanır. Ayrıca klavye veya tıklama sesleri olmadan profesyonel ses elde etmek için sesi açıp kapatabilir ve sessize alabilirsiniz.

Mac’inizde Her Şeyin Videosu Kaydedin

Ekran kaydı, söylemeniz gereken her şey için açıklamalar yazmak zorunda kalma sorununu çözerken, başkalarının da ekranınızda olanları takip etmesini kolaylaştırır. Ayrıca, bir FaceTime araması veya Yakınlaştırma toplantısı yapıyorsanız , videoları kaydedebilir ve koruma için saklayabilirsiniz.

Yorum Ekle